Sıkça Sorulan Sorular

Uzman Grup olarak sunulan hizmetimiz ile ilgili sıkça sorulan sorular ve firma cevaplarımız..

Kullanılan kimyasallar insan sağlığına zararlı mıdır?

Evet… Genel olarak dozunda kullanılmayan her kimyasal, insan sağlığına zarar verir. Haşere mücadelesinde özellikle iç alanlarda “Tarım İlacı” kesinlikle kullanılmamalıdır. “Halk ve Çevre Sağlığı” için özel olarak üretilen, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı kimyasallar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar dozunda ve belgeli, uzman kişilerce kullanıldığı müddetçe zararlı değildir.

İlaçların, ``Halk ve Çevre Sağlığı İlacı`` oldukları nereden anlaşılır?

Bu pestisitlerin, üretici firma tarafından hazırlanmış olan MSDS (Material Safety Data Sheet – Malzeme Güvenlik Kartı)’in bulunması gerekmektedir. Bu belgede, kullanılacak ilacın zehirlilik (toksidite) durumu, kokusu, leke bırakıp bırakmadığı, kullanılması gereken miktar, insan göz, deri v.s organlarına verebileceği zararlar belirtilmektedir. Halk ve Çevre Sağlığı İlaçları T.C Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırıldığından ambalajları üzerinde, halk sağlığı ilacı oldukları belirtilmektedir.

Uzman Önerisi: Sayın İlgililer, sağlığınızı düşünüyorsanız, ilaçlama yaptıracağınız kişi veya kuruluştan, MSDS belgesini mutlaka isteyiniz ve inceleyiniz.

İlaçlama garantisi var mıdır?

Lokal mücadele verilen yerlerde garanti vermek, yani “bir daha haşere görmeyeceksiniz” demek herşeyden önce bilime aykırıdır. İlaca göre değişmekle birlikte, azami ilaç kalıcılığı iki aydır. Türü ne olursa olsun, haşere mücadelesinde, haşere kontrolunun yapılacağı yerin çeşitliliğine göre, belirli dönemlerde kontrol uygulaması yapılmalıdır. Bu periyotlar, örneğin bir alış veriş merkezinin gıda ile iştigal eden bölümlerinde haftada bir veya onbeş günde bire kadar inebilir. Fakat bir konutta altı aylık periyotlar yeterli olabilir.

Yeterli doz ve miktarda ilaç kullanmıyorsunuz, neden?

Her ilacın (pestisit), T.C Sağlık Bakanlığınca belirtilmiş bulunan etkili doz ve kullanım miktarları bulunmaktadır. Bunların altına inmek, haşerelerde bağışıklık geliştirir. Dozun üstüne çıkmak ise insan sağlığına zarar verir.

Mutfak dolapları boşaltılacak mı?

Dozunda kullanılan ilaçların insan sağlığına zararı yoktur. Fakat şirketimiz en kötü olasılığı dahi düşünerek, jel metodu uygulaması yapıldığı halde,gıdaların bulunduğu dolapların boşaltılmasını rica etmektedir. Buna vakit bulamayan müşterilerimize uygulama operatörlerimiz yardımcı olmaktadır.

İşyerini terketmemiz gerekiyor mu?

Limon kolonyasından dahi etkilenebilen allerjik bünyeli müşterilerimiz bulunuyor. Dolayısıyla, her olasılığa karşı ilaçlama mahallini yarım saat kadar terketmenizde yarar görüyoruz. Ardındançlanan yeri on dakika havalandırdıktan sonra yaşantınıza devam ebebilirsiniz.

Kullanılan ilaç haşereyi öldürür mü?

Tıp ilaçlarında olduğu gibi, her haşerenin de ilacı ayrıdır. Örneğin, hamamböceği için, iştigal konusu ve haşerenin cinsine göre haftada birden başlar… altı ayda bire kadar değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir apartmanda altı aylık periyotlar yeterli iken… bir gıdaüretim uygulanan ilaç, fare mücadelesinde yarar sağlamaz.

İlaçlamanın mevsimi var mıdır?

İlaçlamanın mevsimi yoktur. Özellikle Ege Bölgesi, İzmir gibi ılıman ve nemli iklime sahip yörelerde, haşereler üreyecek ve yaşayacak ortamı bulurlar. Dolayısıyla yılın her mevsiminde haşere mücadelesi gerekmektedir.

İlaçlama kesin çözüm müdür?

Bir defa ilaçlama yapmakla çözüme ulaşılamaz. Haşerelerle mücadele de aynı insan hastalıklarında olduğu gibi bir tedavi süreci gerektirir. İlaçlamanın belirli periyotlarla tekrarı gerekmektedir. Bu periyot, ilaçlanacak yerin konumu merkezine haftalık veyaş günlük rutin kontrollarla… kemirgenlerin bol miktarda görüldüğü Metro Ulaşım ünitelerine haftalık periyotlarla müdahale gerekmektedir.